pexels-andrea-piacquadio-3767411 (1) (1)

Zarządzanie czasem i co możemy zrobić dla naszej własnej produktywności w praktyce.

Pracując, staramy się, dajemy z siebie wszystko, ale dalej nie możemy osiągnąć rezultatu, który mamy na celu. Psycholog kliniczny, Joel Minden, zaleca dotrzymywania się kilku reguł dla naszej efektywności.

 

Noszenie zegarka pomoże monitorować biorytmy, co za tym idzie? Wiemy mniej więcej, za ile czasu będziemy zmęczone, kiedy mamy potrzebę zjeść, ile czasu zajmie wykonywanie tej lub innej roboty. Warto też robić przerwy, zmieniać czynności według zegarka. W porównaniu do komórki ma to swój duży plus: zawsze wiemy, gdzie znajduje się oraz nie mamy pokusy wejść na Facebook i odpisać na wiadomości prywatne lub zagrać partię gry w czasie pracy.

 

Planowanie zadań na dzień następny przed wyjściem z pracy pomoże zorganizować przyszły dzień roboczy, ustawić cele i plany, będzie większa szansa wykonać procesy w krótszym czasie, nawet z rozwiązaniem spraw, które nagle trzeba załatwić tu i teraz. Kiedy nie ma celu i planu, możemy szybko stracić koncentrację i produkcyjność. Jeśli wiemy, dlaczego to robimy i wykonujesz działania punkt po punkcie, motywujemy się do kontynuowania.

Pozbywanie się przeszkód przynosi swoje efekty. Niestety, one nie są naszymi przyjaciółmi, wręcz przeciwnie, mocno powstrzymują nas przed produktywnością. Nie możesz zacząć? Ustaw budzik na wyznaczoną godzinę. Przydzielasz zbyt dużo czasu szczegółom? Określ cele i ustal konkretny czas na wykonanie zadania. Martwisz się przed bardzo odpowiedzialnym momentem? Weź oddech, postaraj się pomyśleć przez chwile o tym, co sprawia Ci radość i do roboty!

Wyłączając smartfon, chociażby na godzinę, robimy dla siebie super usługę. Gadżety to wyjątkowy rodzaj przeszkody naszej efektywności. Jeżeli chcesz być produktywnym, nie kłam sam sobie, mała przerwa na sprawdzanie mediów społecznościowych i poczty e-mail nie pomoże odpocząć, odwrotnie, zabierze tak ważne siły, które i tak staramy się zebrać do stosu. Jeśli komórka będzie wyłączona, powiadomienia nie będą w stanie oderwać nas od pracy. Na włączenie będziesz musiał poświęcić czas, co oznacza, że będziesz go używać rzadziej. 

Pozytywne nastawienie do pracy da Ci więcej energii i pomoże szybciej wykonać zadania, natomiast nastawienie negatywne, niestety, nie sprawi, że będziemy skuteczni. Spróbuj zmienić podejście: jeśli powiesz do Siebie „Ta praca jest taka nudna”, spróbuj znaleźć miłe momenty. Można też całkiem zmienić podejście i wykonywać to w innym sposób niż zawsze. Przykładowo, możesz „przekonać” siebie do mozolnej pracy przez słuchanie ulubionej muzyki.

pexels-dominika-roseclay-977840 (2)

“Godzina efektywności” — zrób sobie brainstorm, to tylko godzina, kiedy skupiasz się maksymalnie i nie ma opcji, żeby ktoś Ciebie zajął czymś innym. Ta godzina sprawi, że dokonasz efektu, który będzie widoczny lub zamkniesz pytania, które nie sprawiają Ci przyjemności, albo te sprawy mniej ważne, zaległe, które mimo wszystko trzeba odhaczyć na planerze. 

Możemy postarać się zaatakować te najtrudniejsze projekty wcześnie rano, kiedy jesteśmy pełne energii i możemy maksymalnie skupić się na pracy.

Jeśli czujemy się zmęczone, warto zrobić sobie krótką jednominutową przerwę, w innym przypadku narażamy się na dokonanie błędów w pracy. Jest to o wiele skuteczniejsze niż pokonywanie zmęczenia kosztem pracy. Jeśli jesteś zmęczony — wolno pracujesz, popełniasz więcej błędów i częściej się rozpraszasz. Wstań, przejdź się po pokoju, możesz napić się wody, czy zrobić sobie herbatę, weź głęboki oddech i zrób wydech. Na pewno to przyniesie swoje korzyści!

pexels-andrea-piacquadio-3790224 (1)

Starajmy się więc poprawnie rozstawiać priorytety podczas wykonywaniu pracy, rozkładać swoją energię równomiernie, jeżeli potrzeba włączać tryb oszczędzania energii i odwrotnie. Poczucie dobrze wykonanej roboty każdemu podniesie o stopień pewność siebie, wpłynie na dobre samopoczucie emocjonalne i pozwoli nie czuć się po pracy jak wyciśnięta cytryna.

 

Podsumowując, naszą produktywnością jest optymalna równowaga pomiędzy jakością a ilością pracy, wykonanej w najkrótszym czasie z minimalnym staraniem. Prostszej mówiąc: najlepiej jest robić jak najwięcej, jak najlepiej, i o tyle wydajnie, o ile jest to możliwe. Tylko nie zapomnijmy jednak włączyć tryb Pracy Przyjemnej, wtedy wszystko się da! 😉

Dowiedź się,
jak można w łatwy sposób podejść
do rozwiązania w Twojej firmie!

Kontakt

41-400 Mysłowice

ul. Mikołowska 52

tel.: (+32) 259 66 61

biuro@abiserwkom.eu

ABI Serwkom

Spółka z o.o

Spółka Komandytowa

NIP: 6340254872

REGON: 271174709

KRS: 0000568268