Jak się zmotywować i wziąć się do roboty w jesienny czas.

Ciepłe dni i upały zamieniły się na chmury, deszcz i zimny wiatr. Zaplanowane urlopy wraz ze słońcem też zostały za nami, a na klimat przedświąteczny jest jeszcze trochę za wcześnie. 

Sił nie dodaje też świadomość konieczności zakończenia kolejnego kwartału i rozpoczęcia ostatniego w tym roku. Wrzesień, na dodatek, przyniósł nowy rok szkolny i odrabianie lekcji wieczorami wspólnie z dziećmi. Coraz mniej chęci i coraz mniej sił. Aż chciałoby się zawinąć w koc z kubkiem gorącej czekolady. W pracy kończy się to tak, że godzinami odwlekamy codzienne zadania, przeglądamy wiadomości i social media, które zapewniają nam dawkę wątpliwej jakości rozrywki. A praca sama się nie wykona. Jak przestać gapić się na monitor i zacząć działać?

jeff-sheldon-mKxdiW2QEkE-unsplash (1)

Porządek na biurku - porządek w głowie

Zagubiony w papierach ulubiony długopis lub karteczka z ważnym telefonem może naprawdę demotywować. Robiąc porządek poukładaj niezbędne dla pracy rzeczy pod ręką, oczyść biurko z nieaktualnych żółtych karteczek z przypomnieniami. Nie zapominaj jednak o osobistych przedmiotach, które wywołują uśmiech na twarzy. Np. zdjęcie rodziny albo swojego psa. Zero kurzu, dobre oświetlenie, miłe drobiazgi – wszystko by praca była przyjemna.

stil-flRm0z3MEoA-unsplash (1)

Nie wybudujemy domu bez planu

Zdarza się tak, że ciężko jest skupić się nad jednym zadaniem, więc staramy się ogarnąć wszystko na raz. Czasami warto postawić na sprinty, jednak zwykle lepiej rozbić obowiązki na bloczki – zaplanować każde zadanie z osobna i po kolei zająć się każdym z nich. Nie przerywaj raz rozpoczętego zadania. Czas poświęcony na powrót do niego może być dłuższy niż po prostu dokończenie. Przejrzystość zadania pozwoli Ci łatwiej go zacząć. Mózg dostosowuje się do naszych działań, więc warto zmienić taktykę w razie niepowodzenia standardowego podejścia.

jason-dent-WNVGLwGMCAg-unsplash (1) (1)

Opanujemy lenistwo

Jak zjeść krowę? Stopniowo. I tu nie o krowę chodzi 😉 

Często prokrastynacja jest spowodowana tym, że nie wiemy jak zabrać się do pracy i nie wiemy od której strony zacząć. Zdarzało Ci się siedzieć przy jednym zadaniu już przez dłuższy czas? Zapewne nie raz. A to powoduje samobiczowanie, które tylko przeszkadza produktywnej i sukcesywnej pracy. Opanowujemy siebie i zaczynamy od najprostszych, rutynowych zajęć, powoli przechodząc do bardziej trudnych. W efekcie – cieszymy się, że udało się wejść na tą niezdobytą górę!

nathan-dumlao-cspncX4cUnQ-unsplash (1)

Odpoczynek i witaminy przyjdą na pomoc

Dobry odpoczynek i wysypianie się zawsze dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Jeżeli musisz wstać wcześnie rano postaraj się odpowiednio wcześnie iść spać- takie oczywiste ale wcale nie takie proste. Za mało snu to jedna z głównych przyczyn zmęczenia w ciągu dnia. Pamiętaj też, że zmęczenie może być skutkiem przepracowania i wyczerpania zasobów organizmu. Witaminy więc też będą wspomagać Cię w tej sytuacji.

Jeśli to możliwe, chodź do pracy pieszo. Szybki krok, szczególnie przy świeżym powietrzu, powoduje lepsze zaopatrzenie mózgu w tlen. Ta krótka wycieczka na pewno się sprawdzi – będziesz miał więcej energii i lepsze samopoczucie. 

amanda-dalbjorn-fvInY-Gh7sc-unsplash (1)

Pomagajmy swoim oczom

Zmysł wzroku jest niezbędny w pracy niemal każdego. Kiedy złapiemy zadanie za rogi – boimy się go puścić – chcemy zrobić jak najlepiej i jak najszybciej – byle by nie uciekło. A to “najszybciej” trwa dwie godziny albo jeszcze dłużej. 

Pamiętajmy, iż nasze oczy mogą się wysuszać oraz po prostu potrzebują trochę odpoczynku – wystarczy oderwać oczy od monitora chociażby na krótką chwilkę. Możemy pomrugać by zostały nawilżone, spojrzeć w dal lub na zieloną powierzchnię i wracać z powrotem do naszej pracy.

Dowiedź się,
jak można w łatwy sposób podejść do
rozwiązania w Twojej firmie!

Kontakt

41-400 Mysłowice

ul. Mikołowska 52

tel.: (+32) 259 66 61

biuro@abiserwkom.eu

ABI Serwkom

Spółka z o.o

Spółka Komandytowa

NIP: 6340254872

REGON: 271174709

KRS: 0000568268